Festival znanosti novosti

Život dr. Dragoljuba i Lady Gorušica pod povećalom

Tijekom dviju interaktivnih edukativnih prezentacija/radionica, profesorica Ivane Bočina (PMF), zajedno s prof. Nives Kević (PMF), doc.dr.sc. Ivana Restović (Filozofski fakultet u Splitu) i Ivana Vrca (Kemijsko-tehnološki fakultet u Splitu), upoznale su djecu s biljkama iz porodica dragoljupki i krstašica (kupusnjača) te biološki važnim spojevima prisutnim u biljkama koje utječu na zdravlje ljudi. Zaključile su da je izuzetno važno da su biljke dio svakodnevne prehrane, a posebno za djecu u razvoju.

Najvažnije pojmove o životnom ciklusu biljaka (klica, sjemenka, izdanak) djeca su ponovila u interaktivnoj prezentaciji, a postojeća znanja nadopunila novim. U laboratoriju za histologiju djeca su promatrala kako izraditi mikroskopijski preparat biljnog tkiva te proučila građu pojedinog biljnog organa (list, stabljika, korijen) pod svjetlosnim mikroskopom. Promatrali su različite faze u rastu biljaka gorušice i dragoljuba te je svako dijete (presadilo) zasadilo sadnicu biljke gorušice/dragoljuba u teglicu koju je ponijelo kući gdje može dalje promatrati kako biljka raste. I na samom kraju  druženja, djeca su se složila s roditeljima, ali i znanstvenicima, biljke su bitne za naše zdravlje i sretno djetinjstvo. Stoga ih preporučamo svima.