Festival znanosti novosti

PODUZETNIČKE VJEŠTINE – VJEŠTINE ZA ŽIVOT: Primjer socijalnog poduzetnika

Učenicima 3. a razreda osnovne škole prof. Filipa Lukasa u Kaštel Starom, predstavljen je pojam poduzetnika i poduzetničkih kompetencija, odnosno vještina koje su potrebne za život. Upravo te vještine, prema definicijama strateških dokumenata Europske unije, uključuju znanja i stavove koji pojedincu omogućuju da svoje ideje pretvori u stvarnost. Poduzetne osobe jesu kreativne, inovativne, prilagođavaju se promjenama, planiraju i vode projekte te svoje ideje pretvaraju u djelo. U prvom dijelu prezentacije učenici su se upoznali s pojmovima poduzetnik i poduzetništvo te sa spletom poduzetničkih osobina. Drugi dio prezentacije bio je orijentiran na predstavljanje pojmova socijalni poduzetnik i društvena odgovornost. Na kraju su učenici upoznali stvarne socijalne poduzetnike koji predstavljaju udrugu Liberato i pomažu stvoriti svijet i život bez granica osobama s invaliditetom. Učenici su aktivno sudjelovali u cijelome predavanju, a na samome kraju su, kroz oblik radionice, timski predstavljali svoje poduzetne i društveno odgovorne ideje kojima mogu pomoći i doprinijeti sredini u kojoj žive. Predavanje i radionicu uz pomoć učiteljice Irene Bakić, održale su nastavnice Sveučilišnog odjela za stručne studije Ivona Jukić i Antonija Roje te predsjednik i dopredsjednik udruge Liberato, Stipo Margić i Mijo Matijević.