Predstavljeni rezultati u sklopu projekta Erasmus+ 60: "Za učenje nikad nije kasno!"

Learning, Teaching Training aktivnost u okviru projekta Erasmus+ 60, koji ima za cilj promicanje zdravog starenja, održava se na Sveučilištu u Splitu od 4. do 8. rujna. Naime, Sveučilište u Splitu je partner u ovom projektu koji se fokusira na osobe treće životne dobi.

Tijekom ovog tjedna kolege s našeg i partnerskih sveučilišta te sudionici projekta starije životne dobi iz Portugala, Francuske, Latvije, Češke, Švicarske i Mađarske imali su priliku sudjelovati u online tečajevima, radionicama pripreme zdravih obroka, treninzima, kao i kulturnim radionicama s fokusom na kulturno-povijesnu baštinu splitskog područja i okolice.

Erasmus+ 60 fokusiran je na zreliju dobnu skupinu, 60 i više godina, koja nije dovoljno uzeta u obzir prilikom razvoja aktivnosti institucija visokog obrazovanja te okvirnih programa kao što je Erasmus +, stoga se nadamo da će ovaj projekt utrti put načinima kako pružiti više mogućnosti učenja za 60+ populaciju.

Predstavljanje rezultata projekta Erasmus+ 60 održalo se u petak, 8. rujna Tehnološkom parku Sveučilišta u Splitu SPINIT.

- Ovaj program daje sveučilištima jedinstvenu priliku da se umreže u okviru ove jedinstvene priče, koja je za nas još uvijek nova – obrazovanje ljudi treće životne dobi. Ovaj projekt je lijepa aktivnost koja je započela početkom 2022. godine. Iznimno mi je drago da su ljudi s ovog područja uključeni u projekt, nadamo se da će se taj krug širiti. Neka sveučilišta imaju programe ili su specijalizirana za treću životnu dob, no iako mi to još uvijek nemamo, osnovan je Centar za cjeloživotno obrazovanje što je naš način da proširimo aktivnosti u tom segmentu – poručio je tom u prigodi predstavljanja projekta prorektor za međunarodnu suradnju i suradnju s lokalnom zajednicom prof. dr. sc. Zoran Đogaš, koji je kao neuroznanstvenik istaknuo da je učenje i obrazovanje u starijoj dobi način kako održati život mladim, kako produljiti zdravlje mozga i život. Naglasio je kako se kroz ovaj program definiraju aktivnosti koje su onda prilagođene potrebama ljudi treće životne dobi, uključujući i praktične radionice koje će im biti od koristi.

Izv. prof. dr. sc. Morana Koludrović, voditeljica Centra za cjeloživotno obrazovanje Sveučilišta u Splitu, kazala je kako je riječ o jednom od pionirskih projekata u Republici Hrvatskoj, koji promovira obrazovanje ljudi treće životne dobi. Nadodala je kako je ovo prvi pokušaj takvoga rada, iz kojeg postoji mogućost i osnivanja sveučilišta za treću životnu dob, a ovaj projekt je svakako pogodan za kontinuirani razvoj programa i promoviranje ideje da nikada nije kasno za učenje!

Kroz interaktivnu prezentaciju rezultata projekta i demonstraciju razvijenih materijala, prikazan je program međugeneracijskog učenja i s njim povezanim preliminarni rezultati istraživanja, kao i prezentacija Hackatona na temu učenja u trećoj životnoj dobi u modernom društvu.

U programu su sudjelovali i predstavnici partnerskih sveučilišta te sudionici 60+ koji su podijelili vlastita iskustva i očekivanja vezana uz pilot online kolegije koji se kroz projekt razvijaju.