Održana završna konferencija projekta ''Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PF-ST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta''

Završna konferencija projekta ''Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PF-ST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta'' održana je u utorak, 20. lipnja  u velikom amfiteatru Kemijsko-tehnološkog fakulteta.

Konferenciji su, uz dionike projekta i predstavnike suradnik tvrtki, nazočili rektor Sveučilišta u Splitu prof.dr.sc. Dragan Ljutić, prorektor za znanost i kvalitetu prof. dr. sc. Igor Jerković, dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta prof.dr.sc. Mile Dželalija, dekan Kemijsko-tehnološkog fakulteta prof.dr.sc. Matko Erceg, dekan Pomorskog fakulteta prof.dr.sc. Pero Vidan koji su ujedno i pozdravili sve nazočne te istaknuli važnost ovog projekta kako za Sveučilište i njegove sastavnice, kada je u pitanju razvoj infrastrukture i znanstveni napredak, ali isto tako i za Grad Split, Splitsko-dalmatinsku županiju i čitavu državu obzirom na mogućnosti koje su nabavkom nove opreme otvorene u suradnji s privredom.

Konferenciju je zajedno s rektorom Ljutićem otvorio gradonačelnik Grada Splita prof.dr.sc. Ivica Puljak, pohvalivši uspjehe našeg sveučilišta i izvrsnu suradnju s Gradom.

O provedbi i rezultatima ovog značajnog projekta govorili su prof. dr. sc. Ante Bilušić s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta, prof. dr. sc. Dražan Jozić s Kemijsko tehnološkog fakulteta i izv. prof.dr. sc. Tina Perić te voditeljica provedbe projekta Ana Radić.

Sveučilište u Splitu uspješno je realiziralo značajan projekt pod nazivom ''Funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu, PMF-ST, PF-ST te KTF-ST kroz razvoj znanstveno-istraživačke infrastrukture u Zgradi tri fakulteta'' - ukupne vrijednosti 82.870.870,38 kn/10.998.854,65 EUR-a koji je u potpunosti financiran bespovratnim EU sredstvima iz Europskog fonda za regionalni razvoj u okviru Operativnog programa konkurentnosti i kohezije.

 Provedbe projekta obuhvaćala je period od 01. rujna 2018. godine do 30. lipnja 2023. godine, a proveli su ga Sveučilište u Splitu kao Korisnik u suradnji s fakultetima partnerima: Prirodoslovno-matematičkim fakultetom u Splitu, Kemijsko-tehnološkim fakultetom u Splitu te Pomorskim fakultetom u Splitu.

Glavna misao vodilja projekta je funkcionalna integracija Sveučilišta u Splitu s naglaskom na tri fakulteta partnera, a u okviru kojeg se proveo objedinjen organizacijsko-prostorni preustroj, unaprijeđena je razina energetske učinkovitosti Zgrade tri fakulteta te je nabavljena značajna znanstveno-istraživačka oprema u ukupnoj vrijednosti iznad 74 milijuna kn/9,8 mil EUR-a. Nabavljena znanstvena opreme iz područja je biologije, biomedicine i zdravstva, prehrambene industrije, farmacije, industrije materijala, pomorstva i umjetne inteligencije.

Upravo s ciljem centraliziranog i objedinjenog korištenja opreme i kroz suradnje s gospodarstvom i praćenje inovacija i znanstvenih projekata kao i povećanje potencijala za istraživanja, kroz projekt je uspostavljen Ured za istraživanje i razvoj.

Sredstvima projekta su za potrebe implementacije nabavljene znanstvene opreme, adaptirani laboratorije u Zgradi tri fakulteta te su na samom objektu postavljeni dizalica topline i solari čime je i sama Zgrada postala energetski efikasnija.

Korištenjem navedene opreme postići će se znanstvena izvrsnost Sveučilišta u Splitu jer znanstvenici, od sada imaju dostupnu opremu koja će zasigurno povećati njihovu znanstvenu produktivnost, objavljivanje članaka u časopisima indeksiranim u cijenjenim bazama te sudjelovanje u brojnim projektima. Opremu će moći koristiti i znanstvenici sa drugih ustanova, ali i gospodarstvenici uz mentorstvo znanstvenika te svi ostali zainteresirani subjekti iz okruženja.

Ovim projektom, Sveučilište u Splitu i fakulteti partneri, učinili su značajan iskorak prema zajednici, osiguranjem kontinuiranog obavljanja brojnih projekata na korist znanosti, gospodarstva, ali i društva u cjelini s posebnim naglaskom na istraživanje i razvoj posebnosti vezanih uz regiju Dalmacije koja zbog svojim specifičnosti obiluje brojnim potencijalima.