Duško Martinac: „Split je oduvijek bio centar svijeta, a ovog srpnja postaje centar studentskog futsala“

Za 11 dana Split je domaćin studentskog spektakla, 13. Europskog sveučilišnog prvenstva u futsalu. Jedna od dvorana koja će ugostiti natjecatelje je i kultna “Mala dvorana“.

Zakoračivši na Gripe, osjeti se jaka želja i strast za što boljim rezultatom, a zvuci škripe parketa daju naslutiti da je riječ o ozbiljnim pripremama ekipe splitskih studenata. Iako je riječ o sveučilišnoj momčadi, reklo bi se da gledamo trening profesionalnih igrača hrvatske reprezentacije. Dvorana postavljena za kondicijski trening, u stručnom stožeru sami profesionalci, a igrači redom iz klubova Elitne i Prve hrvatske malonogometne lige.

Tom prigodom razgovarali smo s izbornikom, Duškom Martincem, profesionalnim futsalerom i trenerom juniora Vrgorca, ujedno i pomoćnikom izbornika hrvatske seniorske futsal reprezentacije.

“Otprilike dva tjedna priprema je iza nas. Polako slažemo ekipu i kako vrijeme bude odmicalo sve će biti jasnije. Imamo širi popis od 20 igrača koji konkuriraju za 14 mjesta koje ćemo u konačnici prijaviti za samo natjecanje. Treniramo redovito, ali nisu svi igrači jednako dostupni zbog fakultetskih, i mahom sezonskih poslovnih obaveza, tako da sve skupa nastojimo posložiti i izbalansirati kako bi što spremniji dočekali nadolazeće Prvenstvo“, istaknuo je Martinac pred kojim je novi izazov u dualnoj karijeri.

Uloga izbornika muške ekipe splitskog Sveučilišta za koje je i sam nekad igrao, izaziva posebnu iskru u njegovim očima. “Lijepa sjećanja vežu me za studentske dane u cjelini, pa tako i za taj dio dok smo igrali za Sveučilište. Bila su to iznimno kvalitetna druženja, a sklopljena su poznanstva i prijateljstva koja traju i danas. Ako povučem paralelu od prije desetak godina kada sam ja igrao, i sada, gotovo je neusporedivo. Sada je sve puno kvalitetnije u organizacijskom pogledu, puno se više pažnje predaje detaljima kojima tada nije, a i uvjeti su na višem nivou. Sve skupa je napredovalo, što mi je iznimno drago.“

Pripreme su u punom jeku, mjesta u momčadi još uvijek nisu zagarantirana pa motivacije ne nedostaje. Stoga, pitali smo izbornika što možemo očekivati od domaće momčadi.

“Mislim da imamo dovoljan broj kvalitetnih igrača, ali sve to skupa treba povezati u jednu cjelinu, što je najteži zadatak. Želja mi je da momčad bude energična na terenu, željna i gladna pobjede i uspjeha. U isto vrijeme, očekujem da će biti ponizni i skromni van terena, tako i u najavama, jer nam rezultati u zadnje vrijeme ne daju za pravo da na bilo koga gledamo s visoka. Idemo utakmicu po utakmicu pa ćemo na kraju vidjeti gdje će nas to dovesti.“

Europsko sveučilišno futsal prvenstvo u Splitu se održava od 18. do 26. srpnja, a podrška s tribina najjači je “vjetar u leđa“ pa izbornik Martinac na kraju ima kratku i jasnu poruku: „Pozvao bih sve ljubitelje futsala u Splitu i okolici da dođu na utakmice Europskog prvenstva te podrže splitske studente u njihovim nastupima. Obećavamo borbu za svaku loptu i vjerujemo da je uz domaću publiku sve moguće. Vidimo se!“