KOLIKO PUTA MOBILNOST?
Tijekom studija studenti mogu biti korisnici Erasmus+ financijske potpore za mobilnosti u ukupnom trajanju od 12 mjeseci na svakoj razini studija - preddiplomski uključujući short cycle EQF razine 5 i 6 , diplomski (razina 7), doktorski (razina 8), neovisno o tome koliko puta. Studenti integriranih studija mogu biti korisnici Erasmus+ financijske potpore za mobilnosti u ukupnom trajanju od 24 mjeseca.
DVOSTRUKO FINANCIRANJE
Studenti ne mogu dobiti financijsku potporu - grant u sklopu programa Erasmus+ ukoliko će njihov boravak u inozemstvu biti dodatno financiran iz sredstava koja potječu iz Europske unije. Pod dvostrukim financiranjem ne smatraju se nacionalne, lokalne ili druge stipendije koje se inače dodjeljuju studentima za redovan studij na matičnoj visokoškolskoj ustanovi.
ŠKOLARINA I OSTALE NAKNADE
Erasmus+ studentima ne smije se naplaćivati školarina na inozemnim ustanovama kao niti bilo kakve druge naknade koje se ne naplaćuju niti matičnim studentima.
Studenti ostaju upisani na svoje matično visoko učilište za vrijeme trajanja razdoblja mobilnosti i dužni su nastaviti plaćati školarinu ukoliko spadaju u kategoriju studenata koji sami financiraju svoj studij.
ERASMUS STUDENTI BEZ FINANCIJSKE POTPORE (ZERO-GRANT STUDENTS)
Ovaj pojam odnosi se na studente koji imaju status Erasmus+ studenta jer udovoljavaju svim potrebnim uvjetima, ali ne primaju financijsku potporu.
FINANCIJSKA POTPORA
Financijska potpora koja se dodjeljuje u sklopu programa Erasmus+ zamišljena je kao dodatak (potpora) na troškove studiranja koje bi student imao i na matičnom sveučilištu, tako da nikako ne pokriva cjelokupni trošak boravka na inozemnom sveučilištu. Prije mobilnosti isplaćuje se 80% ukupnog iznosa, a po povratku s mobilnosti, u slučaju ispunjenja svih obveza, ostatak potpore sukladno broju dana na mobilnosti.
Konačan iznos financijske potpore određuje Agencija za mobilnost i programe EU (AMPEU) i to na sljedeći način:
- mobilnost prema državi viših troškova života: studenti će primiti višu financijsku potporu
- mobilnost prema državi sličnih troškova života: studenti će primiti srednje visoku financijsku potporu
- mobilnost prema državi nižih troškova života: studenti će primiti nižu financijsku potporu
Mjesečni iznos financijske potpore studentima za fizičke mobilnosti u ak. god. 2021./2022. ovisi o zemlji mobilnosti (tablica u nastavku).
|
Odredište mobilnosti
|
Financijska potpora
|
Skupina 1
Programske zemlje s višim troškovima života
|
Danska, Finska, Island, Švedska, Norveška, Irska, Luksemburg, Lihtenštajn
|
550 EUR
|
Skupina 2
Programske zemlje sa srednjim troškovima života
|
Austrija, Belgija, Njemačka, Francuska, Italija, Grčka, Španjolska, Cipar, Nizozemska, Malta, Portugal
|
550 EUR
|
Skupina 3
Programske zemlje s nižim troškovima života
|
Bugarska, Hrvatska, Češka, Estonija, Latvija, Litva, Mađarska, Poljska, Rumunjska, Srbija, Slovačka, Slovenija, Makedonija, Turska
|
500 EUR
|
DODATAK ZA STUDENTE S MANJE MOGUĆNOSTI
Studenti koji imaju status studenta s manje mogućnosti mogu se prijaviti za dodatna financijska sredstva u iznosu od 250 EUR mjesečno.
DODATNA FINANCIJSKA POTPORA ZA STUDENTE S POSEBNIM POTREBAMA/ INVALIDITETOM – POTPORA ZA UKLJUČIVOST (INCLUSION SUPPORT)
Studenti s posebnim potrebama/invaliditetom imaju pravo dobiti uvećani iznos mjesečne financijske potpore zbog mogućih povećanih troškova mobilnosti. Ukoliko osoba s posebnim potrebama zadovolji natječajne uvjete za odlazak na mobilnost, ima pravo zatražiti dodatnu financijsku potporu. Sveučilište u Splitu će studenta naknadno obavijestiti o postupku potraživanja dodatnih sredstava od Agencije za mobilnost i programe EU kao i o dodatnoj dokumentaciji koju je potrebno dostaviti u svrhu odobrenja dodatnih sredstava.