Studenti Fizike PMF-a u okviru projekta "Pod zvijezdama" rade na proglašenju Biševa parkom tamnog neba i populariziraju znanost

Proglašenje Biševa parkom tamnog neba te popularizacija znanosti, posebice astrofizike, glavni su ciljevi studentskog projekta „Pod zvijezdama“ koji se odvija na Sveučilištu u Splitu.

-  Otok Biševo je našom inicijativom i službeno ušao u proces evaluacije za proglašenje parka tamnog neba, koju provodi Međunarodna udruga tamnog neba - IDA (International Dark-Sky Association). Značaj ove klasifikacije je u tome da to područje štiti od svjetlosnog onečišćenja te se na njemu provode astronomska promatranja, astrofizička mjerenja, a postaje privlačno i za astrofotografe – kazala je Vita Tičinović, nositeljica projekta i studentica 3. godine prijediplomskog studija Fizike na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Splitu. Uz nju na projektu sudjeluje još sedmero kolegica i kolega s Fakulteta:  Antea Rokov, Vana Pezelj, Petra Bilela, Dora Jurić, Josip Žunić, Maria Marić i Marko Korda.

Uz znanstveno-istraživački aspekt, koji podrazumijeva različita mjerenja kvalitete tamnog neba, a kasnije i obradu podataka te objavu rezultata, studenti su mnogo radili i na njegovom znanstveno-popularnom aspektu.

- Organizirali smo brojna predavanja, radionice, astronomska promatranja neba, pa čak i pub kviz u caffe baru „Tinel“ te radionicu vizualnog dizajna. Sve aktivnosti su bile iznimno dobro posjećene, primjerice u rujnu 2022. godine na javnom promatranju pomrčine Sunca na PMF-u bilo je ljudi svih uzrasta, a veseli nas što je bilo puno naših kolega studenata – ustvrdila je Vita Tičinović.

Uz Fizikalno društvo Split, čiji su ovi studenti i članovi, izvrsno surađuju i s Hrvatskim astronomskim društvom i njegovim tajnikom Dorianom Božićevićem, koji je ujedno i predstavnik IDA-e za Hrvatsku, kao i s Udrugom Biševo, a imaju stalnu podršku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu.

Projekt je financiran iz natječajnih sredstava iz upisnina studenata u akademskoj godini 2021./2022., a studenti PMF-a imaju volje i želje nastaviti s projektom, prijavit će se i za iduće natječajno razdoblje. Što se tiče osobnih planova Vite Tičinović, ona nastavak svog obrazovanja i nadalje vidi na splitskom PMF-u, diplomskom studiju Fizike, uz poneki odlazak na Erasmus, možda u Španjolsku.

- Zaista studiramo ono što volimo, a kroz ovaj projekt uz bavljenje zaista zanimljivim aktivnostima moji kolege i ja dajemo društveni doprinos, a zauzvrat dobivano zadovoljstvo koje iz toga proizlazi – zaključila je Vita Tičinović.

Foto: projekt "Pod zvijezdama" i Hrvatski astronomski savez