Održana posljednja sjednica Senata u mandatu rektora prof. dr. sc. Ivana Pavića

Stota Sjednica Senata, održana 18. rujna, ujedno je i posljednja sjednica u mandatu rektora prof. dr. sc. Ivana Pavića, a u slijedećem četverogodišnjem razdoblju predsjedavajući je novoizabrani rektor  prof.dr.sc. Šimun Anđelinović.

Tom prigodom na kraju sjednice riječi zahvale rektoru Paviću uputili su članovi Senata te nova uprava na čelu s Šimunom Anđelinovićem.

- Bilo je lijepo čuti riječi zahvalnosti za sve što sam učinio za Splitsko sveučilište, makar mi se čini da sam samo obavljao svoju dužnost. Nadam se da će nova uprava napraviti daljnje pomake u uzlaznoj putanji Sveučilišta –  kazao je rektor Pavić u svom oproštajnom govoru istaknuvši kako je na kraju svog mandata posebno ponosan na tisuću novozaposlenih ljudi, brojne nove studijske programe te izgrađene objekte na Kampusu.

- Jednako tako me veseli da je na moju inicijativu preko 3000 mladih znanstvenika u Hrvatskoj riješilo stambeni problem te da sam uspio, bez ikakvih potresa, ukinuto Veleučilište pretvoriti u stabilnu sastavnicu koja ima svoj studijske programe, prostor i nastavnike – zaključio je rektor Pavić zahvalivši se svima na uspješnoj suradnji.

Članovi Senata zahvalili su se i prorektorima prof.dr.sc. Branki Ramljak, prof.dr.sc. Draganu Bolanči i prof.dr.sc. Tomislavu Kiliću, kao i dekanima čiji mandati su istekli prof.dr.sc. Alenu Harapinu, prof.dr.sc. Borisu Malešu i prof.dr.sc. Jozi Čizmiću.

Senat je donio odluku o dodjeli počasnog doktorata (honoris causa) Sveučilišta u Splitu nobelovcu prof. dr. sc. Josephu E. Stiglitzu. Prijedloge za dodjelu počasnog doktorata podnijeli su Ekonomski fakultet u Splitu kao nositelj zahtjeva, te Filozofski fakultet u Splitu i Pravni fakultet u Splitu.

Joseph E. Stiglitz  rođen je u Gary-u (Indiana, SAD) 1941. godine. Značajan dio svoje znanstvene karijere je proveo na Sveučilištima Princeton, Stanford i MIT (SAD) i Oxford (UK). Od 2003. godine profesor je na Sveučilištu Columbia (SAD). Profesor Stiglitz smatra se jednim od najznačajnijih svjetskih autoriteta u polju makroekonomije, posebno monetarne ekonomije, teorija razvoja, korporativnih i javnih financija, industrijske politike odnosno pitanja vezanih za raspodjelu bogatstva općenito. Kao autor brojnih znanstvenih radova svrstao se u red najcitiranijih autora u povijesti ekonomske znanosti. Obnašao je čitav niz značajnih i odgovornih funkcija. Bio je i član i predsjedavajući Vijeća ekonomskih savjetnika predsjednika SAD-a, kao i vodeći ekonomist i supredsjedatelj Svjetske banke u razdoblju od 1997. do 2000. godine. Za svoj rad primio je brojne nagrade i počasti. Član je niza drugih svjetski priznatih institucija, nositelj preko 40 počasnih doktorata  sveučilišta iz svih dijelova svijeta.  Kao kruna znanstvenog i društvenog angažmana, prof. dr. sc. J. Stiglitz dobitnik je Nobelove nagrade za ekonomiju 2001. godine, koju dijeli zajedno s M. Spenceom i G. Akerloffom.
S obzirom na navedeno Prof. dr. sc. Joseph E. Stiglitz spada u red najvećih svjetskih znanstvenika i intelektualaca. Dodjeljivanje počasnog doktorata prof. dr. sc. Joseph E. Stiglitzu podignut će međunarodni ugled Sveučilišta u Splitu, otvoriti mogućnost njegove čvršće suradnje s Ekonomskim fakultetom Sveučilišta u Splitu te stvoriti podlogu za intenzivniju suradnju s nizom istaknutih znanstvenih institucija iz različitih područja znanosti.

Senat je potvrdio imenovanje prof. dr. sc. Marka Rosića na mjesto prorektora za logistiku, informacijsku infrastrukturu i optimizaciju, u mandatnom razdoblju 2014. /2018. godine.

Senat je također potvrdio imenovanje čelnika sastavnice izv. prof. dr. sc. Nikole Račića za dekana Pomorskog fakulteta u Splitu (akad. god. 2014./2015. i 2015./2016.).

Odlukom Senata potvrđen je izbor u znanstveno-nastavno zvanje redovitog profesora u trajnom zvanju prof. dr. sc. Tomislava Kilića (FESB), prof. dr. sc. Anči Leburić (FF), prof. dr. sc. Damira Sekulića (KIF) i prof. dr. sc. Bože Terzića (FESB).