Hajdukovci brisali podcrtane knjige u Sveučilišnoj knjižnici

U povodu Međunarodnog dana Bijelog štapa u ponedjeljak, 13. listopada, u Sveučilišnoj knjižnici održana je akcija „Podcrtana knjiga ne može se prilagoditi slijepim osobama“, čiji je cilj ukazati splitskim studentima da ne podcrtavaju knjige u knjižnicama, s obzirom da njihove slijepe i slabovidne kolege takvu literaturu ne mogu skenirati, što im je neophodno za učenje.

Inicijator ove akcije je Ivan Bogdanović, slijepi student povijesti i filozofije na Filozofskom fakultetu u Splitu, koji je kazao kako se tijekom svog studiranja susretao s arhitektonskim barijerama, onim mentalnim, ali i s problemom dostupnosti literature.
- Slijepi studenti podcrtanu literaturu ne mogu skenirati, stoga sam zahvalan što su se u ovu akciju osvješćivanja neophodnosti  „čistih“ knjiga uključili Sveučilište u Splitu te Hajduk, koji je uvijek svima veliki motivator, tako da se nadam da će mobilizirati ljude i kada je ova akcija u pitanju – ustvrdio je Bogdanović.

Podcrtane knjige su brisali prvotimci Hajduka – kapetan Mario Maloča, Dejan Mezga i Goran Milović, s članovima stručnog stožera Juricom Vučkom, Harijem Vukasom i Sandrom Tomićem.

Akciju su svesrdno podržali prof. dr. sc. Boris Maleš, prorektor za studentski standard, studente i studentski sport i prof. dr. sc. Branko Matulić, prorektor  za kvalitetu, kulturu i umjetnost, koji su sve prisutne pozdravili u ime rektora prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića.

Prorektor Maleš je istaknuo kako je studente s invaliditetom važno uvažavati kao ravnopravne, a Uprava će, u tom smislu, pomoći sve njihove daljnje akcije, organizirane u cilju senzibiliziranja javnosti.

- Ivan Bogdanović nas je naučio kako je važnija svjetlost u našem srcu, od one u očima. Nadamo se da će nas to učiniti boljim ljudima – istaknuo je prorektor Matulić.

Pripreme za akciju su na Sveučilištu u Splitu započele u mandatu prošle Uprave, u ime koje se svim sudionicima zahvalila prof. dr. sc. Branka Ramljak, predsjednica Nadzornog odbora Hajduka i nekadašnja prorektorica.