Nastupna predavanja

EU PROJEKT EKONOMSKOG FAKULTETA "SMARTCULTOUR' - 'Želimo razvijati kulturni turizam, a pritom raditi i na blagostanju lokalne zajednice'

Cilj splitskog Living laba je kreiranje okruženja za razvoj kulturnog turizma u destinacijama gdje nije dovoljno razvijen, gdje postoji prilika za unaprjeđenje održivosti u kontekstu ponude i potražnje i gdje koristi od razvoja turizma nisu dovoljno usmjerene na jačanje blagostanja i rezilijentnosti lokalne zajednice

U sklopu Obzor 2020 (HORIZON 2020) programa Europske unije za istraživanje i inovacije, te teme "TRANSFORMATIONS - Innovative approaches to urban and regional development throught cultural tourism", financirano je šest znanstvenih projekata s ciljem istraživanja utjecaja kulturnog turizma na razvoj europskih regija i urbanih područja. Jedan od tih projekata je "SmartCulTour (Smart Cultural Tourism as a Driver of Sustainable Development of European Regions)", ukupno financiran sa 2 980 000,50 eura pod koordinacijom Katoličkog Sveučilišta Leuven iz Belgije, na kojemu je partner i Ekonomski fakultet Sveučilišta u Splitu. 

Tim EFST-a broji deset članova, uključujući voditeljicu tima prof.dr.sc. Lidiju Petrić s Katedre za turizam i gospodarstvo, izv.prof.dr.sc. Smiljanu Pivčević, doc.dr.sc. Davorku Mikulić, doc.dr.sc. Blanku Šimundić, izv.prof.dr.sc. Vinka Muštru, izv.prof.dr.sc. Blanku Škrabić, izv.prof.dr.sc. Marka Hella, Josipa Grgića, Zvonimira Kuliša, te doc.dr.sc. Antu Mandića

Aktivnosti tima EFST-a usmjerene su na razvoj skupa pokazatelja koji se mogu koristiti kako bi se efikasno mjerila održivost i rezilijentnost turističkih destinacija gdje je "kultura" sastavni ili potencijalni dio dominantnog turističkog proizvoda. Ključan aspekt cjelokupnog projekta je testiranje kreiranih inovativnih rješenja u stvarnom kontekstu uspostavljenih Living Lab-ova (LL) u Hrvatskoj (Splitu), Belgiji, Finskoj, Španjolskoj, Italiji te Nizozemskoj. 

LL-ovi su relativno novi koncept koji se intenzivnije razvija proteklih desetak godina. Najčešće se poistovjećuju s otvorenim sustavima, fizičkim ili virtualnim, koji su fokusirani na korisnike, utemeljeni na procesu kokreiranja te integraciji znanstvenih istraživanja i inovacija u svakodnevni život i razvoj lokalne zajednice. Kroz LL-ove različite skupine dionika (javni, privatni, sveučilišta, sektorske organizacije, članovi lokalne zajednice, NGO-i) surađuju u procesu razvoja i testiranja novih proizvoda, usluga i inovacija u realnim uvjetima.

LL-ove primarno određuje kontekst i postavljeni ciljevi. U kontekstu SmartCulTour-a govorimo o kulturnom turizmu koji ima potencijal potaknuti socio-ekonomski razvoj te doprinijeti otpornosti i blagostanju lokalne zajednice. Središnje mjesto u debati o LL-ovima zauzima koncept "otvorenih inovacija“, koji podrazumijeva da se jedan dionik ne može osloniti samo na vlastite spoznaje u, primjerice, procesu kreiranja proizvoda već da su mu potrebna i znanja iz okruženja, primjerice od korisnika usluga. Upravo je ovo svojstveno kreiranju proizvoda u turizmu, gdje mišljenje, odnosno recenzija posjetitelja čini temelj za daljnje unaprjeđenje postojećih i dizajniranje novih doživljaja.  

Ključni aspekt uspješnosti LL-ova je uključenost svih koji će imati koristi od aktivnosti koje se poduzimaju.

Analiza stanja i plan aktivnosti

Cilj splitskog LL-a je kreiranje okruženja za razvoj kulturnog turizma u destinacijama gdje nije dovoljno razvijen, gdje postoji prilika za unaprjeđenje održivosti u kontekstu ponude i potražnje i gdje koristi od razvoja turizma nisu dovoljno usmjerene na jačanje blagostanja i rezilijentnosti lokalne zajednice. 

Dosadašnje aktivnosti u sklopu Splitskog LL-a su bile fokusirane na uspostavu mreže dionika, te identificiranje ključnih prioriteta i potreba u kontekstu razvoja kulturnog turizma. Detaljna analiza stanja, koja je uključivala tradicionalno istraživanje za stolom, fokus grupe, analizu percepcije uspješnih mjera i politika, analizu održivosti i rezilijentnosti kulturnog turizma na području LL-a, a koja se odvijala tijekom prvih šest mjeseci aktualne godine, rezultirala je svojevrsnim planom rada splitskog LL-a. Navedeni dokument je dizajniran u koordinaciji s UNESCO-om, jedinim od partnera na projektu, te sadrži prikaz svih aktivnosti i alata koji će se koristi u naredne dvije godine. 

Pozivam sve dionike na području splitskog SmartCulTour LL-a koji su zainteresirani za razvoj kulturnog turizma da poprate aktivnosti u sklopu LL-a, o kojima redovno izvještavamo putem medija, na web stranici i društvenim mrežama Ekonomskog fakulteta i Sveučilišta, te da se uključe u sve ono što im je zanimljivo i gdje smatraju da svojim aktivnostima mogu doprinijeti ostvarenju zajedničke vizije. U konačnici, uspjeh cijelog koncepta primarno je determiniran voljom, željom i uključenošću dionika. 

Piše: doc. dr. sc. Ante Mandić

Foto: Saša Burić/Cropix