Društveno odgovorna istraživanja i inovacije kroz projekt HEIRRI

U nastojanjima promicanja orijentiranosti istraživanja i inovacija na potrebe, vrijednosti i očekivanja društva, razvio se projekt HEIRRI. HEIRRI je jedan od prvih projekata programa Obzor 2020. u kojem Sveučilište u Splitu sudjeluje kao jedna od devet partnerskih institucija, a ima za cilj integriranje odgovornog istraživanja i inovacija na sveučilišta i visokoobrazovne institucije.

Prof. dr. sc. Ana Marušić, voditeljica projekta na Splitskom sveučilištu o projektu kaže:

Ovaj projekt odražava jednu od glavnih točaka programa Obzor 2020., fokusirajući se na odgovornost znanosti prema društvu i ulozi društva u znanosti. Naša splitska skupina će koordinirati pilotne edukacije na 5 sveučilišta o pet glavnih tema odgovornog istraživanja i inovacija: uključivanje društva, ravnopravnost spolova u istraživanjima, otvoreni pristup, znanstveno obrazovanje i etika. Nadamo se da će rezultati projekta pridonijeti naporima našega sveučilišta da obrazuje izvrsne mlade stručnjake koji će kroz svoj rad koristiti i društvu.“

Ovaj zanimljivi projekt koji traje tri godine, važan podjednako za istraživačke institucije i društvo u cjelini, Sveučilište će pozorno pratiti i nastojati prenijeti njegove rezultate na sve istraživače i zainteresirane dionike u društvu. Jedna od prvih aktivnosti organiziranih u okviru ovog projekta je HEIRRI konferencija koja će se održati u Barceloni početkom 2016. godine na kojoj će se razmatrati učenje o odgovornosti istraživanja i inovacija.

Inicijalni sastanak već je održan, 16. rujna ove godine, u Biomedicinskom istraživačkom parku (PRBB) u Barceloni te je po prvi put okupio članove projektnog tima s 9 europskih institucija partnera, koji su pružili opsežan pregled projektnih aktivnosti. Svi sudionici su predstavili svoje uloge na projektu koje, između ostaloga, uključuju razradu materijala za obuku, pilot iskustva, implementaciju tekućih alata za odgovorno istraživanje i inovacije te strateški plan za komunikaciju i internacionalizaciju.

Koordinator projekta HEIRRI je Sveučilište Pompeu Fabra (Španjolska), a konzorcij sačinjavaju: Aarhus Sveučilište (Danska), Sveučilište u Bergenu (Norveška), Sveučilište u Splitu (Hrvatska), Institut za napredne studije (Austrija), „la Caixa” Fundacija (Španjolska), kompanija Innovatec (Španjolska), Europska mreža znanstvenih centara i muzeja  ECSITE (s više od 400 institucija iz 50 zemalja) i Katalonska udruga javnih sveučilišta ACUP (koja predsjeda Globalnom sveučilišnom mrežom za inovacije GUNi, s 208 sveučilišta u 78 zemalja).

O najnovijim događanjima i vijestima vezanima uz projekt HEIRRI informirajte se na društvenoj mreži Twitter pod oznakom @HEIRRI_.