Znanost i tehnologija

Drugo izdanje Hrvatsko-francuskog dana plave tehnologije

Split još jednom postaje centar znanstvenih inovacija kao domaćin drugog izdanja hrvatsko-francuskog dana plave tehnologije. Događaj će se održati u ponedjeljak, 30. listopada 2023., na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Ruđera Boškovića 33, u amfiteatru A01.

Događaj organiziraju Ambassade de France en Croatie, Institut Ruđer Bošković, Centar izvrsnosti BioProCro, Kemijsko-tehnološki fakultet i Prirodoslovno-matematički fakultet Sveučilišta u Splitu.

Događaj započinje u 09:30 sati ceremonijom otvaranja nakon koje slijede glavne prezentacije na temu obrade algi i algi u gastronomiji. Ove prezentacije vodit će Pi Nyvall Collén iz Omix Group i Jean Paul Cadoret iz Algame koji su vodeći eksperti u svojim područjima.

Nakon kratke pauze za kavu, okupljenima će predstaviti Sanja Babić s Instituta Ruđer Bošković bioaktivnosti jadranskih endemskih makroalgi, dok će Božidar Šantek sa Sveučilišta u Zagrebu objasniti raznolika svojstva i neiskorišten potencijal mikroalgi.

Vrhunac događanja će biti okrugli stol koji će započeti u 12:30 sati pod nazivom "Blue Biotech in Croatia" uz moderatora Marina Roje s Instituta Ruđer Bošković. Ovaj panel ugostit će ugledne znanstvenike i stručnjake: Pi Nyvall Collén, Jean Paul Cadoret, Vida Šimat sa Sveučilišta u Splitu, Božidar Šantek i Ivan Župan sa Sveučilišta u Zadru, koji će raspravljati o perspektivama i razvoju rastućeg sektora morske biotehnologije u Hrvatska.

• 09:30 - 10:00 Dobrodošlica i upoznavanje
  • 10:00 - 10:30 Obrada i primjena morskih algi, Pi Nyvall Collén, Omix Group
  • 10:30 - 11:00 Alge i njihove biološke funkcionalnosti u hrani, Jean Paul Cadoret, Algama
  • 11:00 - 11:30 Pauza za kavu