Studentski život

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce

Udruga za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce nevladina je, nestranačka i neprofitna organizacija. Udrugu je 1998. godine osnovala grupa splitskih intelektualaca kako bi odgovorili na rastuću potrebu društva za neovisnim i stručnim tijelom koje će ponuditi rješenja u području zaštite okoliša i prirode. Danas je Udruga Sunce Split prepoznata na nacionalnom i međunarodnom nivou kao jedna od vodećih organizacija za zaštitu prirode i okoliša u Hrvatskoj, ali i kao partner građanima, državnim institucijama i znanstvenim krugovima u zaštiti prirode i okoliša te promociji održivog razvoja na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Misija je i cilj Sunca doprinijeti očuvanju prirodnih vrijednosti u Hrvatskoj i međunarodnom okruženju, promicati sudjelovanje javnosti i razmjenu dobre prakse u zaštiti prirode, okoliša i održivog razvoja, povećati dostupnost informacija te jačati znanja i praktične vještine ciljnih skupina o zaštiti prirode, okoliša i održivog razvoja. Danas Sunce čine 2 programa, Zaštita prirode i Zaštita okoliša i održivog razvoja te 2 odjela, Odjel edukacije i informiranja javnosti i Odjel okolišnog prava, s 18 zaposlenika koji radom na brojnim projektima doprinose povećanju standarda i unapređenju sustava zaštite okoliša i prirode.

Kakvu suradnju imate kao nastavna baza sa Sveučilištem/sastavnicom?

Trenutno je u provedbi i dvogodišnji projekt kojem je cilj povezivanje teorijskih i praktičnih znanja provedbom programa društveno-korisnog učenja „Praktično-Aktivno-Zajedno-Interdisciplinarno!“ čiji  je  nositelj Udruga Sunce Split i suradnici četiri splitska fakulteta: Kemijsko-tehnološki fakultet,  Ekonomski fakultet, Pravni fakultet, Filozofski fakultet te Udruga bivših studenata i prijatelja Kemijsko-tehnološkog fakulteta. Nastavno na spomenuti projekt, 2016. godine Udruga Sunce Split postala je prihvatna organizacija za obavljanje dodatne stručne prakse za studente Ekonomskog fakulteta, a od akademske godine  2017./2018. i nastavna baza za Sveučilišni odjel za studije mora, Filozofski fakultet u Splitu te Pravni fakultet u Splitu. Nastavne baze imaju za cilj poveziva nje prakse, znanosti i istraživačkog rada u svrhu stjecanja konkretnih praktičnih znanja, vještina i kompetencija.

Što bi htjeli poručiti studentima za budućnost s obzirom na novonastale okolnosti izazvane Covid-19 pandemijom?

Svi možemo utjecati na kvalitetu života, na kvalitetu mora, zraka… pogledajte na linku izjavu Zrinke Jakl, predsjednica Udruge za prirodu, okoliš i održivi razvoj Sunce, vezano uz novonastalu situaciju (https://www.hrt.hr/615904/vrijeme-i-promet/korona-je-grozna-ali-je-i-odlicna?fbclid=IwAR3oNKK1Ia97SFLll7Q0nJCsdda2U-8SbnteIxhn0cLdpMXWccJ9lUcyAG4)

Videa s tematikom zaštite prirode i okoliša možete pronaći na stranici Udruge Sunce: https://sunce-st.org/multimedija/video/.

• Često razmišljate o utjecaju Vaših potrošačkih navika na okoliš? Mislite da imate ili kupujete previše odjeće? Brine vas iskorištavanje radnika u tekstilnoj industriji? Želite naučiti kako pridonijeti transformaciji gospodarstva s linearne prema cirkularnoj ekonomiji? Ako ste na jedno od ovih pitanja odgovorili potvrdno, prijavite se na naš webinar na kojem ćemo zajedno proučiti ove teme 4. lipnja u 17 sati: https://tinyurl.com/cirkularnaekonomija. Ovaj webinar je ideja Zorice Azmanove i Mile Krsteva, volontera Udruge Sunce na projektu "Solidarity for Green Dalmatia" u okviru programa Europskih snaga solidarnosti koji se financira iz proračuna EU.