Studentski život

Ljekarna Splitsko-dalmatinske županije

Ljekarna Splitsko-dalmatinske županije je  javna zdravstvena ustanova u vlasništvu županije te je ujedno najveća i najstarija na području županije u ljekarničkoj djelatnosti.

Ljekarničku djelatnost obavljamo u 35 ljekarni, 3 depoa lijekova, Galenskom laboratoriju te Laboratoriju za provjeru kakvoće galenskih pripravaka. Osnovna djelatnost ustanove jest opskrba lijekovima, medicinskim proizvodima i ostalim proizvodima za zaštitu zdravlja pučanstva, zdravstvenih ustanova i drugih pravnih osoba te zdravstvenih radnika koji obavljaju privatnu praksu. 

Ustanova zapošljava preko 260 djelatnika od čega 115 magistara farmacije, 109 farmaceutskih tehničara i  45 nezdravstvenih djelatnika, te pripravnici i studenti.

Ljekarničku skrb provodimo  i kroz ostale djelatnosti:

  • izradu farmaceutskih proizvoda te provjeru njihove kakvoće
  • savjetovanje u vezi propisivanja, odnosno pravilne primjene lijekova, medicinskih, homeopatskih i dijetetskih proizvoda s ciljem promicanja zdravlja i postizanja boljih farmakoterapijskih učinaka
  • savjetovanje o samoliječenju i  zdravstveno prosvjećivanje pučanstva
  • organiziranje pripravničkog staža magistara farmacije i farmaceutskih tehničara

 

Kakvu suradnju imate kao nastavna baza sa Sveučilištem/sastavnicom

Ljekarna Splitsko-dalmatinske županije Suradna je ustanova Kemijsko-tehnološkog fakulteta i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Splitu. Nastavni i stručni rad u Ljekarni Splitsko-dalmatinske županije čine dio nastavnog procesa studija Farmacije te se kao suradna ustanova obvezala osigurati uvjete za uspješno provođenje dijelova teorijske i praktične nastave studenata integriranog studija Farmacije. Zaposlenici Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije koji obavljaju dijelove nastave za fakultete su njegovi vanjski suradnici. Dvoje zaposlenika su primljeni u nastavno zvanje i samostalno izvode dva kolegija na studiju farmacije, dok četvoro zaposlenika vanjskih suradnika sudjeluje u izvođenju vježbi i seminara iz stručnih predmeta.

Studenti studija farmacije obvezni su u skladu s Nastavnim programom, tijekom studija provesti određeno vrijeme na stručnoj praksi u ljekarničkoj djelatnosti.

Studenti prve, druge, treće i četvrte godine studija Farmacije stručnu praksu provode u Ljekarnama Splitsko-dalmatinske županije  u trajanju od 15 nastavnih sati godišnje (ukupno 60 sati). Osim u 14 ljekarni, studenti po 10 nastavnih sati prakse odrađuju u Galenskom i Analitičkom laboratoriju Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije pod nadzorom 35 mentora magistra farmacije iz ljekarničkih jedinica. Od osnivanja studija Farmacije 2010. godine ukupno je ostvareno preko 900  dolazaka studenta na stručnu praksu ili 14.000 školskih sati u našim ljekarničkim jedinicama.

Ostvarivanje nastavnog programa posebno podrazumijeva stručno osposobljavanje studenata  pete godine studija Farmacije u obimu 940 nastavnih sati ili šest mjeseci u razdoblju od početka ožujka do kraja kolovoza koji provode u Ljekarnama Splitsko-dalmatinske županije prema posebnom Planu i programa pod nadzorom imenovanog mentora.

Tijekom obavljanja stručnog osposobljavanja i stručne prakse studenti su dužni voditi Dnevnik, na temelju kojeg, po obavljenoj praksi, mentor sastavlja Izvješće o provedenoj stručnoj praksi/stručnom osposobljavanju. Obrazac za izvješće sadrži odjeljak Osvrt na rad studenta koji popunjava i ovjerava mentor.

Zaposlenici Ljekarne Splitsko-dalmatinske županije koji su vanjski suradnici fakulteta tijekom stručnog osposobljavanja organiziraju četiri dodatne edukacije u vidu seminara od pet školskih sati te provjere znanja/kolokvija iz područja stručnog rada te organizacije i poslovanja u ljekarništvu.

Od osnivanja studija farmacije šesta generacija studenata pete godine studija započela je stručno osposobljavanje u Ljekarni Splitsko-dalmatinske županije. Ukupno je 137 studenata do sada obavilo i završilo stručno osposobljavanje u našoj ustanovi a 18 su se nakon diplomiranja zaposlili u Ljekarni Splitsko dalmatinske županije.

 

Što bi htjeli poručiti studentima za budućnost s obzirom na trenutnu Covid-19 pandemiju?

Ljekarništvo i ljekarnici pokazali su i dokazali zdravstvenom sustavu i pacijentima da se zdravstveni sustav može u potpunosti osloniti na ljekarnike kao zdravstvene radnike koji smo uvijek pa tako i u ovim zahtjevnim vremenima  kao što je ova epidemija uz pacijente. Ljekarnici su dali veliki doprinos i bili aktivni dionik velikog uspjeha hrvatskog zdravstva kao ravnopravan partner u postizanju jednih od najboljih rezultata u svijetu u borbi protiv virusa COVID-19.

Zahvaljujući brzoj prilagodbi novim uvjetima rada, ljekarne niti u jednom trenutku nisu bile izvor ili žarište zaraze jer je Hrvatska rijetka zemlja u svijetu koja je to uspjela. Niti u jednom  trenutku pacijenti nisu imali problem s dostupnošću lijekova i ljekarničke usluge, niti je Krizni stožer zaprimio prigovor na rad ljekarni. Odlična organizacija ljekarništva, visok stupanj odgovornosti i nesebična požrtvovnost bili su zapaženi od strane Ministarstva zdravstva, Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje i Kriznog stožera Civilne zaštite Republike Hrvatske.

Ljekarnici kao najdostupniji zdravstveni radnici su jedini odgovorni za pravilnu i sigurnu primjenu lijekova te dostupnost lijekova i ljekarničke usluge svim građanima.

Ljekarne i ljekarnici kao dio zdravstvenog sustava radili su u punom opsegu i bili stalno dostupni  pacijentima. Uz maksimalne mjere opreza ljekarnici su cijelo vrijeme bili na prvoj crti, izravno izloženi epidemiji. Ljekarnici – bili su  i ostat će važna karika u najvažnijoj tekovini modernog društva i solidarnog zdravstvenog sustava, a to je dostupnost zdravstvene zaštite svim građanima Republike Hrvatske.

Ljekarnici sa svojim autoritetom i znanjem zdravstvenih radnika educiraju naše pacijente o važnosti pridržavanja svih preporučenih epidemioloških mjera kako bi ova epidemija što prije bila gotova.

 

Područje rada farmaceuta

Tijekom godina uočeno je da studenti nisu u potpunosti upoznati s profesionalnim mogućnostima koje im se nude nakon stjecanja akademske titule. Jedan od glavnih razloga jest konstantan razvoj i nadogradnja uloge farmaceuta u društvu. Farmaceutska struka od početka novog tisućljeća doživljava brze, sveobuhvatne promjene s kojima je teško ostati u toku.

 

Ljekarništvo je široko područje u kojem je zaposleno najviše magistara farmacije, a obuhvaća javne i bolničke ljekarne

Specijalizacija kliničke farmacije – specijalizacija jest oblik poslijediplomskog stjecanja teorijskog i praktičnog stručnog znanja prema propisanom planu i programu

Veledrogerije – za opskrbu ljekarni i ostalih zdravstvenih ustanova lijekovima i ostalim farmaceutskim proizvodima zaslužne su veledrogerije, koje stoga predstavljaju sponu između proizvođača lijekova i ljekarni te ostalih zdravstvenih ustanova

Klinička ispitivanja lijekova – opis radnog mjesta obuhvaća sve aktivnosti vezano za pripremu i provođenje kliničkih ispitivanja u Hrvatskoj.

Market acess – obuhvaća područje registracije lijekova

Promocija lijekova na recept i bezreceptnih lijekova

Regulativa – obuhvaća kontrolu kvalitete, kontrolu proizvoda, farmakovigilanciju i vigilanciju medicinskih proizvoda

Istraživanje i razvoj

Asistent u području farmacije

Istraživanje i razvoj u farmaceutskoj industriji